مینی چیلر یکی از بهترین دستگاه های تهویه مطبوع است که برای ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار این دستگاه ها مانند چیلرها می باشد که سرمایش ساختمان را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. البته که باید بدانید مینی چیلرها نسبت به چیلرهای مرکزی ابعاد و ظرفیت کمتری داشته و به صورت معمول به صورت هوا خنک Air-cooled استفاده می شوند. یکی از مهمترین مزیت های مینی چیلرها این است که برای بهره مندی از آنها نیازی به برج های خنک کننده و یا متعلقات اضافی دیگری وجود ندارد و به همین دلیل بهترین انتخاب برای استفاده در ساختمان های مسکونی هستند.

نکته دیگر این است که مینی چیلرها را باید زیرمجموعه چیلرهای تراکمی قرار داد چراکه از سیکل تبرید مشابه ولی در ظرفیت های کمتر از 10 تن تبرید طراحی و تولید می شوند. همانند چیلرهای تراکمی، عملکرد و سیکل تبرید مینی چیلر ها هم براساس تراکم بخار Vapor Compression می باشد. بخار مبرد توسط کمپرسور درون دستگاه متراکم می شود و فشار و دمای آن را تا حد زیادی افزایش می دهد. پس از آن گرمای مبرد به وسیله کندانسور به هوای درونی محیط دفع خواهد شد تا آن را به مایع تبدیل کنند. مایع خروجی از کندانسور با عبور پیدا کردن از شیر انبساط افت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و باعث سرمایش می شود که توسط فن ها به توزیع کننده های هوای مطبوع یا همان فن کویل ها انتقال داده می شود.

مزایای مینی چیلر

در صورتی که شما می خواهید از مینی چیلر ها استفاده کنید باید به خوبی در مورد مزیت ها و مشخصات آنها اطلاعات داشته باشید. برخی از مهمترین مزایای مینی چیلر ها؛ عبارتند از:

 • به دلیل اندازه و ابعاد کمی که این نمونه از چیلرها دارند شما می توانید از آنها انعطاف پذیری بالایی دریافت کنید. بر همین اساس کاربردهای متنوعی را که دارند می توانید به کار بیندازید. اینکه شما قادر باشید چیلرها را در محیطی دور از دید عموم افراد قرار دهید با استفاده از این چیلر امکان پذیر است، چرا که اندازه و ظرفیت آن کوچک می باشد.
 • مینی چیلر های هوا خنک  به تجهیزات اضافی که چیلر های آب خنک یا متعلقات دیگری که چیلرهای بزرگ نیاز دارند، نیاز ندارند.
 • مینی چیلر ها یکی از بهترین جایگزین هایی می باشد که شما می توانید بجای کولر گازی از آن استفاده کنید. خنک سازی فضاهای بزرگ با استفاده از مینی چیلر ها نیز امکان پذیر است.
 • مینی چیلر ها مصرف انرژی و متعاقبا هزینه های انرژی خانه و محل شما را بشدت پایین میاورند و به همین دلیل بسیار بصرفه تر از سیستم های دیگر تهویه مطبوع بشمار میروند.
 • مینی چیلر ها قابلیت های ویژه ای دارند که امکان تنظیم دما و کنترل هوای مطبوع را به شما میدهند.
 • کمپرسور اسکرال بکار رفته درون مینی چیلر ها باعث افزایش راندمان و کاهش لرزش و صدای مینی چیلر ها می شود.
 • هزینه خریداری این دستگاه نسبت به بسیاری از دستگاه های دیگر کمتر است. بنابراین شما می توانید با بهترین قیمت مینی چیلر ها را خریداری کنید.
 • بدلیل نبود تکنولوژی ساخت مینی چیلر ها در کشور، برندهای خارجی و وارداتی بهترین انتخاب برای کاربران بحساب میایند.
 • با بهره گیری از سیستم تهویه مطبوع مینی چیلر، دیگر به موتورخانه نیازی نخواهید داشت که باعث کاهش قابل توجه هزینه های تاسیساتی ساختمان می شود.
 • امکان استفاده از مینی چیلر ها در فصول مختلف سال وجود دارد و در تابستان و زمستان میتوانید از مینی چیلر برای سرمایش و گرمایش بهره مند شوید.
 • برای افزایش بازدهی و گرمادهی بیشتر مینی چیلر ها در فصل زمستان، امکان نصب مشعل آب گرم وجود دارد تا آب گرم بیشتری را دریافت کنید.

آشنایی با مینی چیلر

قیمت مینی چیلر

قیمت مینی چیلر ها با توجه به برند، ظرفیت، قابلیت ها و اجزای بکار رفته در مینی چیلرها تخمین و محاسبه می شود. آن دسته از چیلرهایی که در آپارتمان ها برای سیستم گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند، نسبت به نمونه هایی که فقط قابلیت سرمایشی را دارا هستند، بیشتر است.

در واقع باید بدانید که نمونه های سرمایشی تجهیزات و پیچیدگی کمتری دارند. شما به عنوان یک خریدار باید بخوبی عواملی که روی قیمت این چیلرها تاثیر می گذارد را بشناسید و سپس آن را خریداری کنید. برخی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت مینی چیلر ها عبارتند از:

1. برند تولیدی دستگاه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت آنها می باشد. برندهای خارجی و وارداتی مانند: کریر، میتسوبیشی، دایکین، نیولایت، چیگو، هایسنس و کلیماونتا و بلوباکس قیمت بالاتری دارند که نشانگر کیفیت بالای این سیستم ها است.

2. قابلیت هایی که دستگاه دارد با یکدیگر متفاوت می باشد. آن دسته از چیلرها که قابلیت های بیشتری دارند هزینه خرید بالاتری دارند؛ اما باید بدانید برخی از آنها قابلیت های زیادی دارند و شما می توانید با قیمت مناسب تری آنها را خریداری کنید.

۳. مدل های مینی چیلر ها با یکدیگر متفاوت می باشد، هر یک از آنها دارای قیمت متفاوتی هستند.

اجزای مینی چیلر

برخی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده مینی چیلر ها عبارت است از:

کمپرسورها یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده مینی چیلر ها به شمار می روند که کمپرسورهای اسکرال (هرمتیک) در مینی چیلرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. البته در برندهای روز دنیا از کمپرسورهای اینورتر استفاده می شود که کارایی بالاتر و مصرف انرژی کمتری دارند.

اواپراتور از قطعاتی است که وظیفه اصلی آن کاهش دادن دمای آب می باشد. این نمونه را در دو نوع صفحه ای و پلیتی می توانید خریداری کنید. پوسته خارجی که اواپراتور دارد به طور معمول عایق کاری شده می باشد. راندمان بالای دستگاه موجب می شود که از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

تابلو برق از دیگر تجهیزات مینی چیلر ها می باشد که وظیفه اصلی آن کنترل کردن کارکرد دستگاه می باشد.

وبسایت رستاک تجارت، ارائه دهنده برترین سیستم های تهویه مطبوع اعم از: چیلر جذبی، چیلر تراکمی، مینی چیلر، وی آر اف، روفتاپ پکیج، داکت اسپلیت و کمپرسورهای برودتی با بهترین قیمت و بهمراه ضمانت رسمی است. جهت مشاوره و کسب اطلاعات با کارشناسان رستاک تجارت در تماس باشید.