انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع برای محیط شما برای حداکثر راحتی زندگی بسیار مهم است.

انتخاب مناسب‌ترین سیستم تهویه مطبوع برای ویژگی‌های یک محیط معین، وظیفه بسیار مهمی برای طراح است، که باید فاکتورهای زیادی را بدون از دست دادن هدف اصلی: دستیابی به راحتی زندگی، در نظر بگیرد. بله، زیرا اگر درست باشد که صرفه جویی در انرژی نقش کلیدی در انتخاب ایفا می کند، اطمینان از رفاه روانی-فیزیکی افرادی که در یک محیط خاص زندگی می کنند یا کار می کنند بسیار مهمتر است.

اما راحتی زندگی دقیقاً به چه چیزی بستگی دارد؟ در ترکیب کاملی از متغیرهای ذهنی و محیطی. اولی به ویژگی های معمول افراد، مانند متابولیسم، لباس پوشیدن و فعالیت های انجام شده در محیط اشاره دارد. دومی پارامترهای عینی هستند و به دمای هوا و رطوبت نسبی و همچنین خلوص و سرعت هوا مربوط می شوند. تصادفی نیست که وقتی در مورد سیستم های تهویه مطبوع صحبت می کنیم، نه تنها به سیستم های گرمایش و سرمایش اشاره می کنیم، بلکه به سیستم های تهویه مکانیکی کنترل شده نیز اشاره می کنیم که تجدید مداوم هوا در اتاق ها را تضمین می کند.

طراحی سیستم تهویه مطبوع

مراحل اصلی

 چندین ارزیابی وجود دارد که طراح باید قبل از انتخاب سیستم تهویه مطبوع ایده آل برای یک محیط خاص انجام دهد.

در مرحله اول، تجزیه و تحلیل نوع کاربر ضروری است، زیرا بسته به اینکه یک خانه مجردی، یک اداره یا یک ساختمان تجاری بزرگ باشد، الزامات خاصی از سیستم خواسته می شود. در مرحله بعد، تجزیه و تحلیل آب و هوای محل نصب باید انجام شود و داده های ساختمان، مانند ارتفاع، تعداد پنجره ها و یکنواختی پلان طبقه، باید شناخته شود.

 تنها پس از اولین مرحله اولیه می توان انرژی مورد نیاز ساختمان را محاسبه کرد که نقطه شروع تعیین اندازه سیستم تهویه مطبوع است. تقاضای انرژی به عنوان انرژی مورد نیاز برای حفظ دما و رطوبت هوا در شرایط بهینه تعریف می شود. در مرحله بعد، مقدار هوای مورد نیاز برای تجدید مناسب باید به بهترین شکل ممکن تعریف شود. 

پس از تکمیل این بررسی ها، می توان مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع را از بین انواع مختلف موجود در بازار انتخاب کرد و اجزای مختلفی را که مشخصه سیستم هستند انتخاب کرد.

اهمیت اندازه و انواع مختلف سیستم ها 

اندازه صحیح سیستم تهویه مطبوع یک عنصر کلیدی در طراحی است، زیرا یک خطا در اندازه کل سیستم، و همچنین یک جزء واحد، می تواند عملکرد آن را به خطر بیندازد و باعث آسیب جدی شود. این عملیات به منظور محاسبه بر اساس ارزیابی های ذکر شده در بالا، تقاضای ظرفیت سیستم به منظور عملکرد به بهترین شکل ممکن و اطمینان از بهترین آسایش زندگی در داخل ساختمان است.

 امکانات متعددی در بازار برای سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد که عمدتاً با توجه به سیال انتقال حرارت مورد استفاده برای آوردن انرژی حرارتی یا خنک کننده تولید شده توسط پایانه های توزیع ژنراتور (مانند فن کویل ها، رادیاتورها، سیستم های تابشی) متفاوت است.

بنابراین، طراح می‌تواند بین سیستم‌های آبی که معمولاً در سیستم‌های هیدرونیک یافت می‌شوند، سیستم‌هایی که از سیال مبرد استفاده می‌کنند، مانند سیستم‌های VRF (جریان متغییر مبرد) و سیستم‌هایی که فقط از هوای تولید شده توسط Air Handling استفاده می‌کنند، یکی را انتخاب کند. واحد (UTA).

جهت مشاوره و خرید چیلر های کلایوت با کارشناسان رستاک تجارت تماس حاصل فرمایید.