مینی چیلرها نوعی سیستم تهویه مطبوع هستند که با هدف تامین مصارف خانگی و صنعتی طراحی و تولید می شوند. مینی چیلرها دارای توان برودتی کمتری نسبت به چیلرها بوده و ابعاد کوچکتری نسبت به چیلرها دارند و کاربرد زیادی در اماکن مسکونی، آپارتمان ها و ویلاها و همچنین آزمایشگاه ها و مراکز صنعتی دارند. آشنایی با ساختار و چگونگی عملکرد مینی چیلرها به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع محل کار و منزل خود، انتخاب مناسب تری داشته باشید. با انتخاب بهترین سیستم سرمایشی برای خانه یا محل کار خود، به افزایش راندمان و کاهش هزینه ‌های انرژی، کمک خواهید کرد.

کاربرد مینی چیلرها

اماکن اداری-تجاری

منازل شخصی و آپارتمان ها

رستوران ها

هتل ها

مراکز پزشکی

مراکز تفریحی

مزایای مینی چیلر

1. به دلیل طراحی جمع و جور ، مینی چیلر ها برای نصب، نیاز به فضای کمتری دارند.

2. انعطاف پذیری در طراحی این چیلر ها، این محصول را برای طیف گسترده تری از نیاز ها قابل استفاده کرده است.

3. مقدار مبرد مورد استفاده در این محصول، در مقایسه با سایر اسپیلیت ها، بسیار اندک است و این موضوع، در راستای اهمیت به محیط زیست، بسیار مهم است.

4. استفاده از برج های خنک کننده، ضرورتی ندارد.

5. هیچ خنک کننده ای در فضای اشغال شده استفاده نمی شود.

6. استفاده از آب، به عنوان خنک کننده محیط، باعث عملکرد بسیار خوب با حداقل پیچیدگی سیستم در مقابل سیستم های VRV می باشد.

7. امکان داشتن مسافت طولانی لوله کشی.

8. یکپارچه شدن سیستم تهویه مطبوع ساختمان.

مینی چیلر چیست؟

تفاوت چیلر و مینی چیلر چیست؟

تفاوت در کمپرسور

مینی چیلر ها، به دلیل داشتن تناژ کمتر، از کمپرسور های اسکرال استفاده می کنند که بازدهی بالا و طول عمر زیادی دارند؛ اما چیلر ها، از کمپرسور پیستونی، اسکرال، اسکرو و سانتریفیوژ استفاده می کنند که هر کدام از آن‌ ها باید با توجه به محیط موردنظر و نوع کاربردی که برای چیلر مشخص شده است، انتخاب شوند.

تفاوت در تجهیزات

تقریبا تعداد زیادی از قطعات استفاده شده در چیلر و مینی چیلر با یکدیگر مشابه هستند ولی باز هم تفاوت هایی در آن ها وجود دارند.یکی از این تفاوت ها دو قطعه مهم پمپ آب سرد و منبع انبساط می باشد. در چیلر ها این دو قطعه جدای از دستگاه نصب می شوند اما در مینی چیلر در خود سیستم تعبیه، نصب و به صورت یک پک کامل، ساخته می شوند.

تفاوت در ظرفیت برودتی

مهم‌ترین تفاوت چیلر و مینی چیلر در میزان ظرفیت برودتی آن ها است. از چیلر، بیشتر برای مکان‌ های وسیع و متراژ بالا استفاده می‌شود و یا فضاهایی که نیاز به یک سیستم مرکزی دارند. ولی مینی چیلرها اغلب برای مصارف خانگی و اداری استفاده شده و برای مکان‌های بزرگ، باید از تعدادی یونیت مینی چیلر استفاده شود تا بتوان سرمایش محیط را بصورت کامل تامین کرد. در نتیجه باید گفت که ظرفیت چیلرها در مقایسه با مینی چیلرها، بیشتر است و بهمین دلیل چیلرهای مرکزی گزینه مناسب تری برای مکان های بزرگ و با متراژ بالا محسوب می شود. بصورت کلی میتوان گفت که توان تبرید یا ظرفیت سرمایشی مینی چیلرها تا ۱۰ تن تبرید لحاظ می شود؛ درحالیکه چیلرها بیشتر برای ظرفیت‌ های بالای ۱۰ تن استفاده می شوند و دارای تجهیزات قدرتمندتر و توان بیشتری هستند که باعث می شود تا قدرت خنک کنندگی بیشتری نسبت به مینی چیلرها داشته باشند. چیلرها برای ظرفیت‌های بالای ۱۰ تن استفاده شده و ظرفیت خنک کنندگی بسیار بالایی دارند.

مینی چیلرها کجا استفاده شوند

از آنجایی که در مناطق خشک، بهتر است که دستگاه خنک کننده با افزودن رطوبت به هوا آن را مطبوع‌تر سازد، مینی‌ چیلر ها معمولاً انتخاب خوبی برای این مناطق نیستند اما در چیلر های بزرگ آب خنک، آب سرد وارد دستگاه هواساز شده و موجب ایجاد هوای خنک، همراه با مقداری رطوبت مطبوع می شود پس در مناطق خشک، بهتر است از چیلر ها به جای مینی‌ چیلر ها استفاده شود.

در نتیجه بدانیم، چیلر ها و مینی چیلر ها تفاوت‌ های کاربردی زیادی با هم دارند. چیلرها ظرفیت بالاتری نسبت به مینی چیلرها دارند و برای اماکن بزرگ و یا نیازهای صنعتی گزینه بهتری هستند؛ در عین حال باید گفت که مینی چیلرها در آپارتمان ها، ساختمان ‌های کوچک و اماکن مسکونی و خانگی استفاده بهتری دارند.

جهت مشاوره، سفارش و یا خرید مینی چیلر با کارشناسان رستاک تجارت در تماس باشید.