مطلب پیش رو، برای کسانی که در پی خریداری چیلرهای تهویه مطبوع هستند، پنج نکته و راهکار اساسی را یادآور می‌شود که میتواند در انتخاب یک سیستم چیلر مناسب کمک کند.

یک: محاسبه ظرفیت برودتی

تعیین ظرفیت سرمایشی مورد نیاز، اولین مرحله و همچنین مهم‌ترین اقدامی است که پیش از هر کار دیگری باید انجام دهید. محاسبه دقیق و برآورد نیاز پروژه، نقشه راهی است که به تمام پرسش‌های اساسی مرتبط با چیلر پاسخ می‌دهد. نوع چیلر، ظرفیت سرمایشی، میزان مصرف انرژی، آمپر برق وسایر در خصوص نوع سیستم تهویه مطبوع را اطلاع یافتن از میزان قدرت و توان سیستم، مهم‌ترین پارامتر برای انتخاب یک چیلر مناسب است. توان چیلر، نسبت مستقیمی با وسعت فضای مفید دارد. چندین روش برای تعیین توان سرمایشی وجود دارد که همگی توسط نرم افزارهای تخصصی مهندسی-تاسیساتی انجام میگیرد.

دو: کاربری محل چیلر

چیلر در چه محیطی و برای چه کاری نصب میشود؟ نصب یونیت برای یک ساختمان مسکونی است یا اداری؟ در محلی سرپوشیده قرار است نصب شود یا در فضایی باز؟ کاربرد و فضای نصب متفاوت، باعث تحت تاثیر قراردادن عملکرد دستگاه چیلر خواهد شد. استفاده از چیلر در فضای باز در منطقه ای سردسیر نیازمند نگهداری متفاوتی خواهد بود همانطور که استفاده از همان چیلر در منطقه ای گرمسیر با فضای سر پوشیده. شرایط استفاده می تواند در هزینه ها نیز تأثیر بگذارد و به لوازم جانبی بیشتری مانند فیلتر هوا، گرمکن و تجهیزات مکمل احتیاج داشته باشد.

سه؛ کمپرسور چیلر مهم است

توصیه کارشناسان این است که خریدار از کمپرسورهای اصلی، جدید و آکبند (استفاده نشده) و مناسب با دستگاه استفاده نماید تا انتخابش دقیقتر باشد و در بلندمدت نیز دچار مشکل بزرگی نشود.

کمپرسورهای ارجینال با ضمانت رسمی ارائه می‌شود که برخی تا ۱۵ سال با این کار عمر دستگاه بالا میرود و تاثیرگذار در کیفیت و صدای دستگاه نیز است.

چهار؛ برندهای چیلر را بشناس

چیلر های برند خارجی از کمپانی های معتبر به دلیل استفاده از تکنولوژی های به روز دنیا قطعا از کیفیت بالاتری برخوردارند.

رفرنس های متعدد استهلاک کمتر، صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف، کاهش هزینه های مصرفی و نگهداری، عمر بیشتر، افت قیمت کمتر با گذشت زمان، دوستدار محیط زیست، نیاز به فضای کمتر، قابلیت به روز رسانی.

پنج؛ مشاوره با کارشناسان 

نکته آخر اینکه انتخاب شرکتی خوشنام، متخصص و معتبر میتواند پروسه انتخاب را برایتان تسهیل کند و شما را از پیچیدگی های انتخاب چیلر رها سازد. پیشنهاد میشود تا برای انتخاب یک چیلر مناسب با کارشناسان و متخصصین حوزه تهویه مطبوع مشورت نمایید و همچنین خرید از نمایندگی رسمی را در اولویت قرار دهید. چرا که برندهای جهانی همیشه از نظر کارایی، کیفیت و گارانتی محصولات شرایط بهتری از تولیدکنندگان داخلی داشته و سابقه کاری برندهای خارجی معتبر به چندین برابر تولیدی های داخلی میرسد.

» شرکت رستاک تجارت؛ بعنوان نماینده رسمی انحصاری برندهای نیولایت، پاناسونیک و عاملیت فروش برندهای هایسنس، چیگو، لنوکس، بلوباکس، کلیماونتا و فریگو‌؛ آمادگی خود را جهت مشاوره تخصصی و معرفی بهترین گزینه های ممکن به مشتریان عزیز اعلام میدارد.